Neuron Specifiek Enolase
Afname informatie
NSE
Buis moet binnen 1 uur gecentrifugeerd worden. Hemolyse stoort de bepaling in hoge mate.
Algemene informatie
M/V: <16,3 μg/L
Dagelijks
Streekziekenhuis Koningin Beatrix
Certificering:
ISO15189_RvA_Testen_M020_CH.KCA.01
Neuron specifiek enolase (NSE) behoort tot de groep glycolytische enzymen. Het zet 2-fosfo-D-glyceraat om in fosfo-enolpyruvaat.
NSE komt voor in rode bloedcellen, neuronen, neuro-endocriene weefsels (long, huid, darm), neuro-endocriene tumoren (APUD-cellen) en maligne cellen van onder andere mamma-, cervix-, ovariumcarcinoom en lymfomen.
NSE is een marker voor neuronenbeschadiging. Verhoogde waarden kunnen gevonden worden bij traumatische, ischemische en infectieuze processen in het CZS door beschadiging van neuronen. De European Resuscitation Council heeft in 2025 een richtlijn opgesteld waarin seriële metingen van NSE op 24-, 48- en 72-uur na een Out-of-hospital cardiac arrest (OHCA) bijdragen in het voorspellen van de outcome van een patiënt die hiervoor op de IC verblijft. Het verloop in de tijd is hierbij meer leidend dan het absolute meetniveau. Waarden lager of gelijk aan 17 μg/L over 72 uur zijn gunstig; waarden boven 60 μg/L op 48 en 72 uur na OHCA zijn ongunstig.
Hemolyse
Streekziekenhuis Koningin Beatrix